Základní deskymainboardymotherboardy – jsou komponenty notebooků, tvořící jádro výpočetního systému celého notebooku. Jsou tvořeny jednak několikavrstvou deskou plošných spojů a jednak množstvím elektronických součástek od SMD odporů až po chipsety a videoprocesory s mnoha miliony tranzistorů. Tyto náhradní díly pro notebooky jsou také nejčastěji opravovanými komponenty a ložiskem mnoha potenciálních závad.

Základní desky – mainboardy notebooků jsou nejčastěji opravované díly

Základní deska notebooku (tzv. mainboard nebo motherboard) je základní součástí – mozkem notebooku. Dá se říci, že ostatní díly notebooku jsou postaveny okolo základní desky, aby mohla základní deska komunikovat s okolím a byla chráněna před poškozením. Přesto jsou základní desky nejčastěji opravovaným dílem notebooku. Důvodem je především skutečnost, že na základní desce se nachází přes 99,999% všech součástek, z nichž se skládá vlastní notebook. Téměř každý čip umístěný  na základní desce obsahuje mnohem více součástek, než například čtecí a zápisové mechaniky.
základní desky - mainboardy - pro notebooky Statisticky je zřejmé, že téměř veškeré závady elektroniky, které mohou notebook potkat, mají původ právě v prostoru základní desky notebooku.

Základní desky – mainboardy patří mezi nejdražší díly notebooků

Vzhledem ke složitosti a vysoké integraci součástek na základní desce jsou právě mainboardy jedny z nejdražších dílů, které můžeme na notebooky pořídit. Je dobré vyhnout se nákupu starších základních desek z bazarů a servisů notebooků – desky podléhají stárnutí a koupě staré základní desky je vždy sázkou do loterie. Základní desky notebooků mohou mít spoustu nejrůznějších závad, z nichž jen malá část je zjevných. Je spíše jisté, že vadnou základní desku neodhalíte při prvním spuštění notebooku, ale spíše při několikatýdenním provozu notebooku a to už může být na odstoupení od koupě pozdě.

Jak poznáme vadnou základní desku – mainboard notebooku

Základní desky notebooků mohou vykazovat nepřeberné množství závad, jejichž vyjmenování by zabralo tisíce stran webu. Mnohé z těchto závad není snadné jednoznačně identifikovat, jiné závady bývají kombinované s poškozením dalších komponentů notebooku a často hrozí při výměně základní desky v notebooku za novou poškození i této nové základní desky – například při poruše power boardu , zdroje, akumulátoru anebo při nebo zkratu na kablících. Z výše uvedených důvodů je tedy žádoucí, aby diagnostiku, opravu nebo výměnu základní desky provedl vždy odborně zdatný a vybavený servis notebooků. Amatér nebo domácí kutil by se do diagnostiky nebo opravy základní desky notebooku neměl nikdy pouštět.

Přesto je možné vyjmenovat několik nejčastějších projevů závad vadné základní desky notebooku

 • Notebook je zcela mrtvý a nelze jej zapnout
 • Notebook lze zapnout, rozsvítí se kontrolky ale systém nenaběhne
 • Notebook lze zapnout, začne najíždět, ale při startu se zastaví a na displeji nahlásí chybu systému
 • Notebook najede do Windows, ale při práci dochází k pádu systému – tzv. modrá smrt – objeví se modrá obrazovka s výpisem chyb
 • Notebook najede a funguje, ale při práci náhle bez zjevných příčin zatuhává – pomůže jen restart
 • Notebook se při práci vypíná
 • Notebook nenabíjí akumulátor nebo nefunguje z akumulátoru
 • Notebook zobrazuje nesmysly a podivná varovná a chybová hlášení
 • Na notebook nelze nainstalovat běžné aplikace nebo operační systém

Základní desky na notebooky – prodej jen společně s opravou notebooku

Výměny a opravy mainboardů notebookůExistují tisíce dalších možných závad notebooků, jejichž příčinou je vadná základní deska. Projevy mnohých závad se shodují s projevy závad dalších částí notebooku a i odborník má často práci diagnostikovat správně vadný náhradní díl.

Proto při závadě, u níž máte podezření na vadný mainboard, vždy navštivte notebook servis a nekupujte rovnou novou základní desku – není zaručeno, že výměnou základní desky notebook opravíte a existuje riziko poškození nového dílu, byla-li příčina poškození v dalších komponentech notebooku.

Z výše uvedených důvodů neprodáváme základní desky na notebooky samostatně jako ostatní náhradní díly na notebooky. Vždy, když máte podezření na vadný maiboard notebooku, objednejte si u nás servis notebooku prostřednictvím on-line objednávky opravy.

Jak probíhá oprava notebooku s podezřením na vadnou základní desku – mainboard

 1. Vyplníte objednávkový formulář a připravíte notebook k odeslání do servisu
 2. Přijedeme si pro Váš notebook a odvezeme jej do servisního centra ABAX
 3. Naši technici provedou odbornou diagnostiku notebooku, zjistí pravou příčinu závady a posoudí rozsah nutné opravy.
 4. Nabídneme Vám cenově nejpřijatelnější variantu opravy notebooku – opravu základní desky nebo výměnu mainboardu za nový
 5. Objednat servis notebookuRozhodnete se, zda akceptujete nabídnutou cenu opravy a rozhodnutí nám sdělíte.
 6. Provedeme opravu notebooku v souladu s Vaším rozhodnutím nebo opravu ukončíme
 7. Odešleme Vám opravený notebook na Vaši adresu a poskytneme záruku na opravu

Provádíme opravy a výměny základních desek (servis mainboardů) notebooků těchto značek

Provádíme také servis notebooků a servis mainboardů ostatních značek notebooků !!

základní desky k notebookům