Ventilátory, větráky a další chladiče (coolery) jsou náhradní díly pro notebooky určené k chlazení a odvodu tepla od součástek, vydávajících tepelný výkon, a druhotně z celého prostoru notebooku směrem ven.

Ventilátory, větráky a další chladiče  musejí bezchybně fungovat

ventilátory a chladiče pro notebookyNotebooky jsou osazeny množstvím integrovaných obvodů, procesorů a jiných polovodičových prvků, které kromě elektronických funkcí generují odpadní teplo. Vzhledem k tomu, že jediný notebook obsahuje až několik desítek miliónů tranzistorů, je teplo vznikající v prostoru notebooku značné. Jelikož vysoká teplota zapříčiňuje špatnou funkci polovodičových součástek a je příčinou různých závad až po celkovou destrukci částí notebooku, je bezpodmínečně nutné zajistit nejen spolehlivou funkci všech ventilátorů a chladičů, ale musí být též zajištěn plynulý průtok chladicího média (vzduchu) vnitřním prostorem notebooku a kolem chlazených součástek.

Kdy je potřeba vyměnit v notebooku  ventilátory a chladiče

Za normálního provozu se ventilátory a chladiče nijak neprojevují. Kromě teplého vzduchu, který ucítíme rukou u výstupních průduchů, neslyšíme obvykle žádný výraznější hluk a notebook pracuje tak jak od něj očekáváme. Počínající problémy s chlazením by měl umět identifikovat každý průměrný uživatel notebooku.

Mezi nejčastější projevy vadného chlazení patří

  • zvýšená hlučnost ventilátorů, často doprovázená neobvyklými zvuky
  • pocit horkého notebooku – notebook znatelně hřeje na místech, kde byl dříve chladný
  • časté zamrzání notebooku při práci, po němž je nutný restart notebooku
  • samovolné vypínání notebooku, zhasínání displeje, časté zastavování pevného disku

Odhalíte-li jakýkoli z těchto projevů, s velkou pravděpodobností bude potřeba ventilátor či větrák vyměnit za nový náhradní díl. Zároveň nezapomínejte vnitřek notebooku, průduchy, větráky a ventilátory pravidelně čistit od nasátého prachu a dalších nečistot. Doporučuje se alespoň jednou za měsíc průduchy ventilátorů (při nerozebraném notebooku) vyčistit vysavačem s úzkou hubicí.

Prodáváme ventilátory, větráky a chladiče notebooky těchto značek

Ventilátory a chladiče jako náhradní díly na notebooky ostatních značek nejsme schopní dodat.

Ventilátory a chladiče odborně vymění specializovaný servis notebooků

Nejste odborníkem na servis notebooků a obáváte se, že byste mohli při výměně ventilátoru či chladiče Váš notebook poškodit ? Nevadí – náhradní díly Vám ochotně vymění náš specializovaný servis notebooků. V našem e-shopu máte alternativně možnost objednat si náhradní díly včetně opravy notebooku naším technikem. Objednat servis notebookuObjednáte náhradní díl, zajistíme odvoz Vašeho notebooku do našeho notebook servisu a notebook se Vám vrátí opravený včetně odborně namontovaného náhradního dílu. Navíc Vám náš servis notebooků poskytne plnou záruku na montáž dílu.